Jedną z ważnych, może nawet najważniejszych cech przypisanych naturze ludzkiej jest umiejętność i chęć świętowania. Świętowaniu czasem towarzyszy podniosły nastrój, często radość ale przede wszystkim poczucie wspólnoty. Wspólne świętowanie łączy, bo radość lubi się udzielać, a życie bez świętowania stałoby się nieznośne.

Województwo Małopolskie obejmuje swym obszarem serce Małopolski, niegdyś bardzo rozległej krainy historycznej, na terenie której znajdowała się stolica kraju i która to kraina w wyniku wydarzeń dziejowych stała się symbolem całej ojczyzny gdy Polska zniknęła na sto dwadzieścia trzy lata z mapy Europy. Do dnia dzisiejszego przetrwało tu wiele narodowych tradycji i zwyczajów, wciąż kultywowanych jest wiele obrzędów. Istnieją więc w Województwie Małopolskim bogate tradycje związane ze świętami. Należą do nich zarówno rozmaite formy celebracji utrwalone od wieków jak też całkiem nowe, dopiero wykształcające się sposoby świętowania z różnych powodów. Bo w Małopolsce świętuje się nie tylko według kalendarza liturgicznego podczas wielkich uroczystości kościelnych, do których należą przede wszystkim Wielkanoc i Boże Narodzenie, ale także z okazji wielu regionalnych imprez o zupełnie świeckim charakterze.

A że w Małopolsce żyje wiele grup etnicznych to na różne sposoby kultywuje się tu podtrzymywane od stuleci wciąż żywe zwyczaje świąteczne. Przez tę wielość okazji można w Małopolsce świętować niemal przez cały rok. Wszystkie obchody mają piękną, zwykle bardzo widowiskową oprawę, wszystkim też towarzyszy niepowtarzalny, świąteczny nastrój. Promieniuje on szeroko, więc też szybko ulegają mu nie tylko uczestnicy, lecz także obserwatorzy uroczystości.

Niniejsza publikacja to unikatowa prezentacja Małopolski jako esencji tradycji, nie dających się przenieść nigdzie indziej, które tworzą jej wyjątkowy klimat i stanowią o bogactwie regionu. Powstała po to, aby zachęcić przybyszów do odkrycia jeszcze jednej strony Województwa Małopolskiego, do powszechnej znajomości jego walorów krajobrazowych i zabytków dodając wiedzę o kultywowanych tu zwyczajach i tradycjach, a zwłaszcza o sposobach celebrowania świąt.

Drogi Gościu, świętuj z nami!

Pliki do pobrania:Małopolska. Święta, tradycje, zwyczaje