Sekretariat Regionalny KSOW Województwa Małopolskiego już po raz piaty przygotowuje stoisko Województwa Małopolskiego w ramach „wyspy polskiej” w trakcie Międzynarodowych Targów Rolno-Spożywcze Grüne Woche w Berlinie. Odbywać będą się one od 16 do 25 stycznia 2015 r.
Targi Grüne Woche są jedną z największych imprez prezentujących lokalne produkty tradycyjne ze wszystkich krajów Europy i innych zakątków świata.

Jednymi z największych skarbów Małopolski są niezwykłe produkty, których tajemnice wytwarzania oraz uprawy przekazywane są od stuleci z pokolenia na pokolenie – tymi słowami rozpoczyna się wydany już jakiś czas temu zbiór pięknie ilustrowanych opowiadań pt. „Piękny Jaś z Doliny Dunajca”. Został on poświęcony produktom regionalnym z naszego województwa, a dedykowany jest najmłodszym Małopolanom, by poznali kulinarne skarby jakimi może poszczycić się nasze województwo. Książkowe wydanie doczekało się audiobooka, którego premiera będzie miała miejsce już 7 grudnia, podczas Kiermaszu POmysłów KapitaLnych.

28 listopada 2014 r. zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące regionalnej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w Małopolsce. Będzie to okazja do zapoznania się z zasadami funkcjonowania sieci, a także z korzyściami wynikającymi z uzyskania członkostwa.

Do grona przysmaków uznanych za wyjątkowe dziedzictwo kulinarne Małopolski dołączyć może 8 kolejnych produktów. To efekt obrad Rady ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego pod przewodnictwem wicemarszałka Wojciecha Kozaka. Wnioski małopolskich producentów trafią teraz do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Redykiem, czyli zejściem owiec z hal rozpoczął się w niedzielę 5 października w Leśnicy-Groniu tradycyjny „Zwyk bacowski”. To impreza, w której miejscowi gazdowie wzięli udział w zmaganiach o tytuł Gazdy Roku 2014.

Od soboty do wtorku (27-30 września br.) na targach „Smaki Regionów” w Poznaniu trwała prawdziwa feta dla podniebienia. Tegoroczną edycję połączono z międzynarodowymi targami wyrobów spożywczych „Polagra-Food”. Nie mogło zabraknąć tam małopolskiego stoiska, które otrzymało wyróżnienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za prezentację w konkursie „Najciekawsza Promocja na Targach Smaki Regionów”.

27 września 2014 r. rozpoczęły się w Poznaniu targi Smaki Regionów, stanowiące największy pokaz produktów regionalnych i tradycyjnych w Polsce.

Zapraszamy do Poznania! Już od najbliższej soboty (27.09) do wtorku (30.09) wszyscy miłośnicy smacznej żywności będą mieli okazję wziąć udział w wielkiej uczcie, stanowiącej jedną z wielu atrakcji podczas poznańskich targów spożywczych.

Ostatnia niedziela kalendarzowego lata upłynęła w Proszowicach pod znakiem zielononóżki i… małopolskich produktów regionalnych. Na IV już Małopolskim Festiwalu Polskiej Zielononóżki Kuropatwianej w Proszowicach była okazja do podziwiania najpiękniejszych okazów nie tylko tej rasy, ale tez innych odmian drobiu czy gołębi.

Zachmurzone niebo w niedzielę, 21 września br., nie odstraszyło gości, którzy licznie przybyli do Kątów w gminie Iwkowa, aby wziąć udział w 14. Święcie Suszonej Śliwki. Imprezie towarzyszyły orkiestra dęta, występy kabaretowe oraz stoisko „Zasmakuj w Małopolsce”, na którym można było zakosztować regionalnych smakołyków wpisanych na listę unijną.